ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11064095
*
nr 1106 4095
Lil Silfverling
(1909-1980), Sverige
Lil Silfverling (1909-1980), Väg till havet, signed, 51x72,
GOUACHE, Lil Silfverling (1909-1980), Väg till havet, signerad, 51x72
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday May 1 2017
at 18:37:21
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/5 12:54:24
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Lil Silfverling
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.
Read more about Lil Silfverling
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lil silfverling svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg väg till havet
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:45
-
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:13
*
Lil Silfverling
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.
Read more about Lil Silfverling
nr 1106 4095
Lil Silfverling
(1909-1980), Sverige
Lil Silfverling (1909-1980), Väg till havet, signed, 51x72,
GOUACHE, Lil Silfverling (1909-1980), Väg till havet, signerad, 51x72
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday May 1 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
1/5 12:54:24 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Lil Silfverling
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.Read more about Lil Silfverling
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lil silfverling svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg väg till havet
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:45 -
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:13